31.03.2024|Admin

Kömür nasıl yakılır

SOBALARDA YAKMA TALİMATI

Kömürün verimle yanması için üstten tutuşturunuz. Sobanın duman sızdırmasına karşın soba borularının dirsek ve uzatmalarına dikkat ediniz. Sobayı 3/2 oranında doldurunuz. Soba borularını çekişi engellemeyecek şekilde uzun tutunuz.ve az sayıda dirsek kullanınız. Bacanızı en az yılda 1-2 defa temizleyiniz. Sobada yanan kömürün üstüne kömür atmayınız, yanan kömür kül haline dönüştükten sonra külün üstüne kömür ilave ediniz. Yanan sobanın içine herhangi aliminyum, gazete parçası, poşet v.s gibi atık maddeler atmayınız. Bu gibi durumlarda bacanızın çabuk kurum yapmasına ve bacaların tıkanmasına sebep verebilir.


Kömürün daha dayanıklı olması için hava şartlarına uygun olarak, sobanın hava kapağını uygun şekilde açık/kapalı tutunuz. Kömürün kısmen yanmayıp kor haline gelmeden, alt ve üst hava alma kapaklarını kapatmayınız. Isıdan daha iyi verim almak için sobayı duvar mesafesinden en az 50-60 cm uzak tutunuz. Sobayı tutuşturmak için tahta parçası, çıra tavsiye ediyoruz. Başka atık maddelerle tutuşturulduğu takdirde, hem bacanıza hemde sağlığınıza zararı olabilir. NOT: Lodoslu ve rüzgarlı havalarda soba yakmamaya özen gösteriniz. Ciddi ölümlere, zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Ülkemizde 1 yılda yüzlerce insan bu sebepten dolayı ölmektedir.

KALORİFERLERDE YAKMA TALİMATI

Kalorifer Kazanına kömür ilave etmek gerektiğinde yeni kömürü yanmakta olan korun üzerine değil yanlarına yerleştirin. Ateş ve küllük kapağını açmayınız, kapaklar üzerindeki klapeler vasıtasıyla hava girişini ayarlayınız ve istenilen yanmayı sağlayınız. Kazan su sıcaklığını dış ortam sıcaklığına göre ayarlayıp yakışı sağlayınız. Baca damperini yakışa göre ayarlayınız. Geceleri kazan uyutma yöntemini uygulayınız ki ilk tutuşturma masrafınız olmasın.


Paylaş